ART / Sculptures and works of art / Sculpture 11457033
nr 1145 7033
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Julprydnad ur Pepparkaksserien, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, 1970-tal. Chamotterat stengods. Tänkt som exklusiv julprydnad, blev dock för dyra att tillverka och kom aldrig i produktion, signerad: "(studiohanden) GUSTAVSBERG SWEDEN STIG, L",
SCULPTURE, Julprydnad ur Pepparkaksserien, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, 1970-tal. Chamotterat stengods. Tänkt som exklusiv julprydnad, blev dock för dyra att tillverka och kom aldrig i produktion, signerad: "(studiohanden) GUSTAVSBERG SWEDEN STIG, L"
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
1500
SEK 1600
Monday November 20 2017
at 19:58:57
1.100 kr
1.200 kr (Robot)
1.300 kr
1.400 kr (Robot)
1.500 kr
- Thema-auction
Nov 20
Retro - 50/60-tal
Read more about Retro - 50/60-tal
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg
Gustavsbergs Studio